fbpx

Рекордни 152 оздравени и 16 новозаразени од ковид-19 во Струмица

 Рекордни 152 оздравени и 16 новозаразени од ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2452 тестирања, а регистрирани се 622 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 300-Куманово 29-Дебар 10-Штип 18-Прилеп 23-Тетово 9-Струга 3-Велес 19-Битола 19-Охрид 22-Кавадарци 29-Гостивар 7-Гевгелија 10-Струмица 16-Крива Паланка 7-Радовиш 6-Крушево 1-Кочани 18-Пробиштип 4-Демир Хисар 2-Македонски Брод 1-Пехчево 2-Берово 19-Валандово 1-Виница 8-Делчево 6-Кратово 2-Свети Николе 4-Кичево 7-Ресен 5-Неготино 15.

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (77, 64 и 54г), еден од Куманово (64г), еден од Дебар (75г), еден од Тетово (63г), двајца пациенти од Охрид (58 и 69г), еден од Гостивар (65г), еден од Крива Паланка (74г), еден од Радовиш (68г) и еден пациент од Неготино (54г).

Пациентите се починати во болнички услови.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1689 оздравени пациенти од:

-Скопје 815-Куманово 6-Дебар 9-Штип 17-Прилеп 36-Тетово 121-Струга 25-Велес 58-Битола 48-Охрид 34-Кавадарци 27-Гостивар 60-Гевгелија 36-Струмица 152-Крива Паланка 11-Радовиш 17-Крушево 44-Кочани 25-Пробиштип 2-Демир Хисар 2-Македонски Брод 6-Пехчево 3-Берово 8-Валандово 4-Виница 9-Делчево 11-Кратово 3-Свети Николе 13-Кичево 34-Ресен 20-Неготино 33Досега во земјата се направени вкупно 409.991 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85328, бројката на оздравени пациенти е 65793, на починати е 2571, а бројот на активни случаи изнесува 16964.

Share via
Copy link