fbpx

Само двајца новозаразени од Ковид-19 во Струмица

 Само двајца новозаразени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 42-Куманово 3-Тетово 2-Прилеп 2-Гостивар 1-Штип 1-Битола 1-Велес 2-Охрид 1-Струмица 2-Кавадарци 1-Неготино 1-Виница 1-Пробиштип 2-Крушево 1.

Починати се 13 лица, пет пациенти од Скопје (69, 72, 77, 66 и 66г), два од Велес (66 и 80г), три од Струга (74, 87 и 73г), еден пациент од Кратово (52г), еден од Крушево (79г) и еден од Демир Капија (62г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од:

-Скопје 101-Штип 7-Битола 4-Охрид 22-Кавадарци 9-Струга 4-Кочани 4-Неготино 5-Дебар 7-Крива Паланка 3-Ресен 2-Радовиш 1-Берово 3-Пробиштип 2-Демир Капија 2.

Досега во земјата се направени вкупно 432.241 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88992, бројката на оздравени пациенти е 73777, на починати е 2715, а бројот на активни случаи изнесува 12500.

Share via
Copy link