fbpx

Струмица со 21 новозаболени и 12 оздравени од Ковид-19

 Струмица со 21 новозаболени и 12 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.707 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 440 -Прилеп 64 -Кавадарци 50 -Куманово 45 -Тетово 35 -Гевгелија 33 -Неготино 31 -Гостивар 29 -Охрид 26-Велес и Битола по 24 –Струмица 21 -Крушево 11 -Кочани и Крива Паланка по 10 -Ресен 7-Струга и Свети Николе по 6 -Кичево и Демир Капија по 5 -Штип, Радовиш, Богданци и Демир Хисар по 4 -Делчево, Берово и Валандово по 3 -Дојран 2 -Пробиштип, Виница, Македонски Брод и Пехчево по 1.

Починати се 16 лица, по 7 пациенти од Прилеп (87г, 82г, 75г, 74г, 70г, 66г, 63г), 6 пациенти од Скопје (83г, 75г, 72г, 69г, 66г, 54г) и по еден пациент од Гостивар (87г), Гевгелија (71г) и Крушево (40г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 351 оздравени пациенти од:

-Скопје 173 -Охрид 37 -Прилеп 28 -Кавадарци 16 -Велес и Струмица по 12 -Куманово 11 -Неготино 9 -Тетово и Гевгелија по 8 -Струга 7 -Кочани 5 -Штип и Битола по 4 -Крива Паланка и Берово по 3 Виница, Богданци, Кратово и Демир Капија по 2 -Гостивар, Делчево и Валандово по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 551.917 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 109.262 , бројката на оздравени пациенти е 96.173, на починати е 3.244, а бројот на активни случаи изнесува 9.845 .

Share via
Copy link