fbpx

Струмица со еден починат, 39 нови и 64 оздравени од Ковид-19

 Струмица со еден починат, 39 нови и 64 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 5.844 тестирањe, а регистрирани се 870 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 368• Тетово – 78• Гостивар и Куманово – по 53• Кичево – 40• Струмица – 39• Прилеп – 29• Охрид – 28• Кавадарци– 22• Струга – 20• Битола и Дебар – по 15• Ресен – 13• Свети Николе – 12• Велес и Радовиш – по 11• Делчево – 8• Неготино – 7• Кочани, Гевгелија, Валандово и Кратово – по 5• Крива Паланака, Берово и Виница – по 4• Штип, Пробиштип и Македонска Каменица – по 3• Богданци, Крушево и Македонски Брод – по 2• Демир Хисар – 1.

Пријавени се 37 починати лица: 10 починати лица од Скопје (78г, 73г, 71г, 69г, 69г, 67г, 61г, 56г, 48г, 42г), 8 починати лица од Тетово (85г, 83г, 80г, 78г, 74г, 63г, 62г, 53г ), По 4 починати лица од Куманово (85г, 69г, 57г, 22г ) и Струга (69г, 64г, 63г, 61г ), 3 починати лица од Гостивар (81г, 66г, 58г ), 2 починати лица од Кочани (78г, 63г ), и по едно починато лице од Прилеп ( 62г ), Велес ( 35г ), Кавадарци ( 61г ), Струмица ( 79г ), Кичево ( 57г ) и Дебар ( 75г ). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 661 оздравени пациенти од:

• Скопје – 227• Тетово – 110• Гостивар – 72• Струмица – 64• Кичево – 54• Куманово – 43• Штип – 16• Битола – 15• Радовиш и Дебар – по 11• Кочани – 9• Ресен – 8• Берово и Кратово – по 5• Велес – 4• Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 2• Гевгелија – 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.158.171 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 176.494, бројката на оздравени пациенти е 156.307, на починати е 5.938, а бројот на активни случаи изнесува 14.249

Share via
Copy link