fbpx

Струмица со пет новозаразени и шест оздравени од Ковид-19

 Струмица со пет новозаразени и шест оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 367 -Прилеп 53 -Куманово 34 -Неготино 29 -Кавадарци 26-Битола 25 -Охрид 23 -Крива Паланка 21 -Велес 18 -Тетово 17 -Гевгелија 14 -Гостивар 12 -Кочани 10 -Штип и Струга по 9 -Пробиштип 8 -Демир Капија 7 –Струмица-5, Берово, Крушево, Кратово и Демир Хисар по 5 -Кичево 4 -Свети Николе и Ресен по 3-Делчево, Виница, Валандово и Богданци по 2 -Македонски Брод 1.

Починати се 7 лица, по 2 пациенти од Скопје (77г,74г) и Кичево (71г, 51г) , и по 1 пациент од Битола (72г), Неготино (67г) и Кавадарци (64г). Шест пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови.

Регистрирани се 368 оздравени пациенти од:

-Скопје 154 -Прилеп 61 -Охрид 25-Битола 17 -Велес и Струга по 14 -Куманово 12-Тетово и Гевгелија по 9 -Штип 7 -Гостивар и Струмица по 6 -Делчево 5-Дебар 4 -Кочани, Кичево, Ресен и Радовиш по 3 -Крива Паланка, Пробиштип, Кратово и Валандово по 2 -Неготино, Крушево, Свети Николе, Богданци и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 526.870 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.746, бројката на оздравени пациенти е 91.875, на починати е 3.151, а бројот на активни случаи изнесува 8.720.

Share via
Copy link