fbpx

Струмица продолжува со двоцифрен број новозаразени од Ковид-19

 Струмица продолжува со двоцифрен број новозаразени од Ковид-19

Регистрирани се 15 новозаразени и пет оздравени во Струмица.

Во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 99 -Прилеп 26 -Кавадарци 19 -Куманово 17 –Струмица 15 -Неготино 9 -Тетово и Кочани по 7 -Гостивар 6 -Штип и Велес по 5 -Охрид и Гевгелија по 4 -Струга 3 -Виница 2 -Битола, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Берово и Пробиштип по 1.

Починати се 7 лица, по 2 пациенти од Скопје (68г – странец хоспитализиран во Скопје, 86г), 2 пациенти од Крушево (71г,71г), и по еден пациент од Тетово (62г), Прилеп (85г) и Пробиштип (71г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 274 оздравени пациенти од:

-Скопје 138 -Кавадарци 33 -Неготино 19 -Велес 10 -Крива Паланка и Ресен по 8 -Штип 7 -Куманово 6-Тетово, Битола, Струмица-5, Делчево и Кратово по 5 -Гостивар, Гевгелија, Свети Николе и Валандово по 3 -Кочани, Кичево и Пробиштип по 2 -Берово и Богданци по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 523.726 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.020, бројката на оздравени пациенти е 91.507, на починати е 3.144, а бројот на активни случаи изнесува 8.369.

Share via
Copy link