fbpx

Струмица со шест новозаразени и 16 оздравени од Ковид-19

 Струмица со шест новозаразени и 16 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 116-Куманово 4-Штип 12-Прилеп 23-Тетово 10-Струга 12 -Велес 7-Битола 8-Охрид 14-Кавадарци 2-Гостивар 10-Струмица 6-Крива Паланка 3-Радовиш 2-Кочани 3-Пробиштип 5-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Кичево 6 -Ресен 2.

Починати се 15 лица, двајца пациенти од Скопје (73 и 78г), еден од Куманово (68г), тројца пациенти од Тетово (60, 70 и 77г), двајца од Струга (73 и 75г), еден од Велес (58г), еден од Охрид (69г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (71г), еден пациент од Гевгелија (76г) и двајца пациенти од Кочани (49 и 68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 321 оздравени пациенти од:-Скопје 189-Куманово 12-Дебар 1-Штип 9-Прилеп 15-Тетово 8-Струга 5-Велес 1-Битола 3-Охрид 7-Кавадарци 5-Гостивар 3-Гевгелија 7-Струмица 16-Крива Паланка 6-Кочани 11-Пробиштип 2-Берово 3-Валандово 5-Свети Николе 4-Кичево 6-Ресен 2-Неготино 1Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27199, бројката на оздравени пациенти е 18948, на починати е 934, а бројот на активни случаи изнесува 7317.

Share via
Copy link