fbpx

Tags : Богородица

ЗАПЛЕНЕТИ 4,8 КИЛОГРАМИ ЗЛАТО ПРИ ВЛЕЗ НА ГП „БОГОРОДИЦА“

Царински службеници запленија 4,8 килограми златен накит со проценета вредност од 20,4 милиони денари, по контрола на автобус на граничниот премин Богородица при влез во државата, соопштија денеска од Царинската управа. Имено, царинските службеници на граничниот премин Богородица селектираа автобус кој сообраќал на линија Истанбул – Гостивар, при што е извршен детален претрес.Во пределот за […]

Откриени 16 мигранти во близина на преминот Богородица

На 01.08.2023 во 19:00 часот во близина на Граничниот премин Богородица од полициски службеници од Полициската станица за граничен премин Богородица била откриена група од 16 мигранти од Сирија и од извршената проверка било констатирано дека двајца од нив, А.А.(18) и М.Х.(18), двајцата од Сирија, им помогнале на другите лица мигранти илегално да ја преминат […]

Двајца Грци шверцувале трет во багажник на преминот Богородица

На 19.07.2023 во 21.30 часот на Граничниот премин Богородица, полициски службеници ги лишиле од слобода И.Д.(19) и Н.А.(21), двајцата од Република Грција, соопштија денеска од МВР. При извршени гранични проверки, односно проверка во багажникот на патничко моторно возило „дачиа дастер“, во кое се превезувале, било пронајдено уште едно лице-грчки државјанин без документи. И.Д. и Н.А. […]

На Граничен премин Богородица во едно деноноќие лишени од слобода

На 17/18.03.2023 од страна на полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ во содејство со полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции, на Граничниот премин Богородица и во околината на Гевгелија се лишени од слобода четири лица, од кои три странски државјани (еден од Р.Турција, двајца од Р.Албанија) и еден државјанин […]

На Богородица запленети 5,6 килограми марихуана

Царинските службеници од царинската испостава Богородица на излез од државата открија и запленија 5,6 кг наркотична дрога марихуан, сокриена во резервната гума од автомобилот со македонски регистарски таблички, информираа денеска од Царинската управа. Дрогата и возилото се привремено задржани, а од страна на инспекторите од Одделение за истраги од Царинската управа е спроведена истрага, по […]

На Богородица цариниците открија 200 боци фреон

-Царинските службеници на царинска испостава Богородица вчера на излез од државава при контрола на автобус открија 200 парчиња боци, од кои 100 боци од 9,8 кг фреон R404A и 100 боци од 13,6 кг фреон R134a со вкупна вредност од два милиони денари, соопштија денеска од Царинската управа. Стоката и автобусот се привремено одземени, а […]

Возач потешко повреден по излетување на патот меѓу Богородица и

Денеска во 04.20 часот било пријавено дека на локалниот пат помеѓу селата Богородица и Стојаково, патничко возило „фолксваген бора“ со беровски регистарски ознаки, управувано од Д.Л.(22) од село Стојаково, излетало надвор од коловозот, соопштија денеска од МВР. Во несреќата возачот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница во Гевгелија. Бил извршен увид […]

Кај жител на Богородица полицијата пронајде семки од канабис

Денеска полициски службеници од ОВР Гевгелија – Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје го лишиле од слобода С.Г.(44) од село Богородица, гевгелиско. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени 228 семки од растението канабис и повеќе предмети со остатоци од прашкаста материја. Тој бил приведен во полициска […]

Пронајдени мигранти од Сирија кај преминот Богородица

Утрово во 05:00 часот полициски службеници од Полициската станица Гевгелија во приколка од товарно возило со српски регистарски ознаки, кое било паркирано на бензинска пумпа во близина на граничен премин Богородица, пронашле пет лица мигранти од Сирија, на возраст помеѓу 20 и 30 години. Мигрантите се предадени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија.

Грк пронајден починат кај преминот „Богородица“

Вчера во 08:15 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека на паркинг простор на терминалот во близина на Граничен премин „Богородица“ во патничко моторно возило „хјундаи“ со грчки регистарски ознаки бил пронајден починат грчкиот државјанин С.С.(59). Лекар од Итна медицинска помош Гевгелија констатирал смрт без траги на насилство. Увид на местото бил извршен од […]