fbpx

Tags : борец

Борецот Јован Величковски одликуван со медал за храброст од претседателот

Борецот Јован Величковски, еден од најстарите и преживеани борци од НОВ денеска, по повод Илинден, е одликуван со медал за храброст од претседателот Стево Пендаровски. Медалот на Величковски му го врачи претседателот на свеченоста која се организираше по повод 2 Август, Илинден. Освен на Величковски, со Орден на Република Северна Македонија е одликуван постхумно Крсте […]

Сојузот на борци од Скопје во посета на борецот Јован

-Голема е честа која му ја направија членовите на сојузот на Борци од Скопје на дедо ми Јован Величковски, посетувајќи ги во неговото родно Митрашинци, кој фала му на Господа се уште е жив и здрав и сведочи за тоа како сме ја добиле државата. Во 21 век војната и насилството не се начин на […]

Промовирана монографијата „Мојот живот минато мило“ за животот и делото

Вечерва во Струмица беше промовирана монографијата „Мојот живот минато мило“ за животот и делото на еден од живите борци од НОБ, стогодишниот Јован Величковски. Промоцијата се одржа во Градската уметничка галерија по повод 9 мај, Денот на победата против фашизмот и Денот на Европа. Промотори на книгата беа директорката на Библиотеката „Благој Мучето“, Тања Гошева […]

Борецот од НОВ Јован Величковски го прослави 100 роденден

Еден од најстарите преживеани борци од НОБ и антифашистичката војна, Јован Величковски денеска го прослави својот 100 роденден. Тој од 100 роденден им порача на младите генерации да бидат  сплотени  и обединети да одат напред, за прогрес на државата и животот во неа, оти ако тие не биле сплотени во нивно време немаше да извојуваат […]

Доделена благодарница на најстариот борец Јован Величковски

Денес ОО на СЗБ од НОБ и граганите подржувачи од Струмица му доделија благодарница на Јован Величковски за неговото учество како Командант на 2 Батаљон на 4 МНО Бригада во ослободување на Струмица. Величковски е на возраст од 99 години и еден од најстарите преживеани борци. На скромната свеченост која беше организирана во седиштето на […]