fbpx

Tags : Едрениково

Пожарникарите изгаснаа пожар на отворено кај селото Едрениково

Денеска ТППЕ Струмица со 1 ПП возило и 4 пожарникари-спасители во атарот на село Едрениково интервенираше на гаснење на запалена сува трева и нискостеблеста шума со површина од околу 1 хектар. Пожарот е навремено и успешно локализиран и ликвидиран.

Изгаснат пожарот кај Едрениково

Денес во раните утрински часови екипите на ТППЕ Струмица успеаја да го изгаснат пожарот што вчера избувна во атарот на населеното место Едрениково и набрзо се прошири кон соседното Владевци и регионалниот пат Струмица-Радовиш, опожарувајќи го целиот простор. Гореше сувата трева и нискостеблестата шума што се најде на патот на огнените јазици. Доцна синоќа преку […]

Пожарот над Едрениково е ставен под контрола

По скоро петчасовна борба со големиот пожар, кој избувна попладнево над селото Едрениково, пожарникарите успееја да го стават под контрола, информира командирот на ТППЕ -Струмица, Александар Гудев. Шест против пожарни возила и 25 пожарникари учествуваа во гаснењето на пожарот, кој избувна околу 18 часот и е зафатена голема површина над селото Едрениково. Успеавме да го […]