fbpx

Tags : ФФМ

Горан Пандев избран за делегат во Собранието на ФФМ од

На вчерашното годишно собрание на ОФС Струмица, по предлог на ФК „Академија Пандев“, сопственикот на клубот Горан Пандев беше избран за делегат на Собранието на ФФМ од страна на ОФС Струмица. Горан Пандев беше вклучен преку видео линк и им се заблагодари на делегатите на ОФС Струмица кои едногласно го избраа да биде еден од […]

ЖФК „Тиверија“ бара објаснување од ФФМ зошто Велков е избришан

Интегрален текст од соопштението на ЖФК „Тиверија“ Женскиот Фудбалски Клуб Тиверија наредниот месец  ќе прослави 10 години постоење. Нашиот клуб е постојано при врвот на првата женска фудбалска лига, неколкукратен младински и кадетски шампион на Македонија, освојувач на КУП трофеј и учесник на многу турнири во и надвор од државата. Во целиот тој 10 годишен […]

Премиерот Заев во интервју за „KOHA“: ФФМ е заробена како

На прашањето дали има конфликт меѓу премиерот Заев и првиот човек на ФФМ?, премиерот Заев рече: -Има конфликт да, јас мислам дека ФФМ е заробена како што ни беше државата заробена на нетранспарентен и строго контролирачки начин преку огромните милиони со кои што разполага ФФМ буквално се менаџираат и купуваат делегати мислам дека не е […]

Агенцијата за млади и спорт нема да го признае изборното

Ја известуваме јавноста дека Агенцијата за млади и спорт нема да ги признае резултатите од Изборното Собрание на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) коешто ќе се одржи утре и нема да учествува со свој претставник. АМС како единствено владино тело коешто е надлежно за работите од областа на спортот и вршење надзор над спроведувањето на […]

Второлигашите бараат откажување на изборното собрание и нов статут на

Тринаесет клубови од вторите лиги бараат да не се одржи закажаното Изборно собрание на Фудбалската федерација на Македонија. Клубовите бараат да биде формирана комисија во која ќе има членови од Агенцијата за млади и спорт, од ФФМ и претставници на клубовите, која ќе изработи нов Статут на федерацијата, кој ќе биде усогласен со законот за […]

Горан Пандев: ако клубовите не одлучуваат во ФФМ ќе се

„Срамно и жално… уште еднаш докажавте дека вие сте нефудбалски луѓе, луѓе што не му мислат добро на македонскиот фудбал, туку ве интересираат само вашите лични интереси и затоа одлуките ви се вакви…, напиша денес капитенот на македонската фудбалска репрезентација и сопственик на прволигашот Академија Пандев, Горан Пандев на Инстраграм, револтиран од денешното одложување на […]

Агенцијата за млади и спорт нема да го признае Собранието

Агенцијата за млади и спорт со соопштение до медиумите денеска ја информира јавноста дека сите одлуки на ФФМ се донесени спротивно на Законот за спорт, посочувајќи дека од јули 2019 година, кога Управниот одбор на ФФМ донел одлука за усогласување на Статутот со Законот за спорт, по таа одлука никогаш не е постапено, а оттогаш […]

Агенција за млади и спорт:ФФМ функционира со Статут спротивен на

Агенцијата за млади и спорт постапуваќи согласно своите надлежности и овластувања ја информира јавноста за следното: Како орган на државната управа надлежен за работите од областа на спортот во Република Северна Македонија при извршен инспекциски надзор во Фудбалската федерација на Македонија (решение ИП1 бр.14-182/2 од 21.01.2019 година) утврдени се низа неправилности спротивно на Законот за […]

ФФМ со нов протокол за поголемо присуство на новинари на

На барање на Секцијата на спортски новинари при Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) за обезбедување на непречено присуство на новинари за време на спортски натпревари, Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) се обрати до ЗНМ со известување дека е подготвен нов протокол. За ЗНМ, во формален допис Генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски, извести: „поради фактот […]