fbpx

Tags : Ковачевски

Премиерот Ковачевски ја депонираше оставката во Собранието

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, во законски предвидениот рок, ја депонираше оставката во Собранието на Република Северна Македонија, при што имаше средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери, соопштија денеска од Владата. На средбата, премиерот Ковачевски истакна дека функцијата претседател на Влада ја извршувал одговорно и посветено, со должна почит […]

Ковачевски: Од денеска стартува и новиот 9-ти сет мерки –

ретседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на денешната седница за пратенички прашања во Парламентот го објасни новиот пакет антикризни мерки, од 26 мерки, во вкупна сума за поддршка од 662 милиони евра, со коишто се опфатени 120.000 млади лица, над 74.000 социјално ранливи категории на граѓани, над 187.000 пензионери, 40.000 земјоделци, речиси […]

Градоначалникот Костадинов денеска беше домаќин на премиерот Ковачевски

Градоначалникот Костадин Костадинов денеска беше домаќин на премиерот Димитар Ковачевски и министри од Владата на Република Северна Македонија. Посетата започна во градинката „Виножито“ која беше отворена пред една година и е најголемата новоизградена предучилишна установа во државата.Градоначалникот Костадинов истакна дека денеска од градинката е пуштена силна порака за важноста на соработката помеѓу локалната и централната […]

Ковачевски од Струмица: Згриживме над 300 деца во најголемата установа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, беше во посета на Јавната установа –детска градинки „Виножито’’, во Струмица, најголемата изградена установа за ран детски развој во државата, во рамки на Проектот за подобрување на социјалните услуги на Министерството за труд и социјални услуги и Светска банка. Со премиерот Ковачевски, беа и министерката за […]

Премиерот Димитар Ковачевски го достави до Собранието предлогот за реконструкција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски го достави до Собранието предлогот за реконструкција на Владата со следните кадровските решенија, соопштија денеска од Владата. За министер кој ќе раководи со Министерството за правда, предложен е Кренар Лога. За министер кој ќе раководи со Министерството за здравство, предложен е Фатмир Меџити. За министер кој […]

Ковачевски: Со членство во ЕУ го исполнуваме аманетот на нашите

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски вечева на трибината која се одржа во Струмица потсети дека после 17 години минати во чекалницата, конечно започнавме преговори со ЕУ, соопштија од владеачката партија. -Како Македонци со признат македонски идентитет, ги водиме преговорите за членство во ЕУ на официјален македонски јазик без никакви дополнителни фусноти и додавки.Можеме со чист […]

Ковачевски: Со браната „Конско“ обезбедуваме одржливо земјоделство за зголемено домашно

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска ја посетија новата браната „Конско“, којашто е во фаза на изградба. Оваа вештачка акумулација е дел од хидросистемот „Гевгелиско поле“ и нејзиното пуштање во употреба ќе значи навремено обезбедување на вода за наводнување за нови 4.000 […]

Ковачевски: Договоривме рекордно зголемување на пензиите во историјата на Северна

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во изјава за медиумите соопшти дека е договорено рекордно зголемување на пензиите во историјата на Северна Македонија. Според новата методологија која е усвоена според швајцарскиот модел, усогласувањето на пензиите ќе се врзе за порастот на трошоците за живот со 50%, и за просечна плата, исто така […]

Премиерот Ковачевски: Нема криза со горивата, трговците да не ограничуваат

„Во Република Северна Македонија нема никаква криза со горива, со бензин, дизел и со други горива затоа што ние имаме непречено снабдување со нафтени деривати кое доминантно се одвива преку Грција“, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во емисијата „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ. „Во однос на она што се случуваше вчера сакам да упатам […]