fbpx

Tags : КОВИД

Централниот караван на СДСМ и коалицијата „Можеме“ започнува од Струмица

СДСМ во соопштение објави дека утре (24.06.2020, среда) започнува победничкиот караван на Коалицијата „Можеме“, најголемата, најразнолика и најсилната предизборна коалиција. „Грижејќи се за здравјето на граѓаните и целосно почитувајќи ги мерките за заштита од КОВИД 19 коалицијата „Можеме“ ќе организира изборна кампaња по строго утврдени протоколи, без митинзи и без посети на домови на семејства. […]

Утврдени условите за работа на казината, денеска ќе се одлучува

Владата на вчерашната седница ги донесе протоколите за отворање и работа на приредувачите на игри на среќа во автомат-клубовите и во казината. Ова вчера го најави министерот за здравство Венко Филипче при што истакнува дека нивната работа во услови на пандемија, согласно протоколите, ќе бидат според строги правила. До крајот на неделава се очекува да […]

101 нов случај на ковид-19, пет лица починаа

Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19. – Скопје 36– Куманово 2– Штип 8– Тетово 4– Струга 10– Велес 2– Битола 2– Охрид 13– Гостивар 1– Крушево 1– Кочани 2– Пробиштип 1– Свети Николе 2– Ресен 6 Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти […]

Sticky

Ќе се гласа три дена, а на изборниот ден од

Гласањето на парламентарните избори на 15 јули ќе се одвива три дена, а на изборниот ден ќе биде продолжено за два часа и ќе трае од 19 до 21 часот. Според Уредбата со законска сила што ја донесе Владата,  на 13 јули ќе гласаат лицата кои се во домашен карантин заради позитивен тест на КОВИД-19 […]