fbpx

101 нов случај на ковид-19, пет лица починаа

 101 нов случај на ковид-19, пет лица починаа

Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 36
– Куманово 2
– Штип 8
– Тетово 4
– Струга 10
– Велес 2
– Битола 2
– Охрид 13
– Гостивар 1
– Крушево 1
– Кочани 2
– Пробиштип 1
– Свети Николе 2
– Ресен 6

Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти од Тетово, еден од Охрид и еден пациент од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти.

– Скопје 9
– Штип 30
– Тетово 1
– Велес 1
– Гостивар 4
– Струмица 1
– Кочани 1
– Пробиштип 1

Досега во земјата се направени вкупно 51.885 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5196, бројката на оздравени пациенти е 1974, на починати е 247 а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2975.

Share via
Copy link