fbpx

Tags : КОВИД

Градинките се отвораат на 9 септември

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче и министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска одржаа заедничка прес-конференција, на која информираа дека донесена е одлука на 9 септември да се отворат установите за згрижување и воспитување на деца – детски градинки/центри за ран детски развој. Министерот Филипче го образложи Протоколот за активности во […]

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Скопје 64 Куманово 8 Штип 6 Прилеп 3 Тетово 16 Струга 7 Велес 5 Битола 4 Охрид 5 Гостивар 9 Струмица 1 Крива Паланка 1 Кочани 1 Пробиштип 1 Кратово-1 Свети Николе 7 Кичево 4 Ресен 4 Починати се […]

Обвиненија за 29 физички и две правни лица од Струмица

Основното јавно обвинителство Струмица до надлежен суд поднесе предлози за издавање казнени налози против 27 лица за сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите не ги почитувале одлуките и мерките на Владата на Република Северна Македонија со кои се забранува движење на населението на територијата […]

Грција утре ќе соопшти дали на 1 јули ќе ја

Грција утре ќе ја соопшти нејзината позиција во однос на влезот на државјани од трети земји, ако Европската Унија не се усогласи во одлуката, соопшти денеска портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на брифингот со новинарите. Тој објасни дека ги очекуваат одлуките од Европската Унија, дека станува збор за тешка дискусија и дека е потребно […]

Денес се регистрирани 132 нови случаи на ковид-19, нема нови

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 57-Куманово 10-Дебар 1-Штип 13-Прилеп 7-Тетово 19-Струга 3-Велес 4-Битола 1-Охрид 5-Кавадарци 1-Гостивар 6-Пробиштип 2-Свети Николе 2-Ресен 1 Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес […]

Во последните 24 часа се направени 1086 тестирања, а регистрирани

Во последните 24 часа се направени 1086 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на ковид-19. Скопје 93 Куманово 7 Штип 3 Прилеп 4 Тетово 12 Струга 3 Битола 1 Охрид 9 Гостивар 3 Кочани 1 Кичево 8 Ресен 5 Неготино 1 Починати се 9 лица, шест пациенти од Тетово и тројца пациенти од Скопје. […]

НОВИ 153 ЗАБОЛЕНИ СО КОВИД 19 ВО МАКЕДОНИЈА, ПОЧИНАА 6

Во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 66-Куманово 13-Штип 13-Прилеп 2-Тетово 20-Струга 7-Битола 1-Охрид 7-Крива Паланка 1-Кочани 1-Пробиштип 1-Свети Николе 3-Кичево 6-Ресен 12 Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Штип, еден од Тетово, еден пациент од Охрид и еден од […]

Хрватска воведе 14-дневен карантин за граѓаните кои доаѓаат од Македонија

Хрватска од денеска повторно воведува карантин за лицата кои во земјата доаѓаат од четири балкански земји откако регионот се соочи со втор бран на коронавирусот. Според одлуката на Штабот за цивилна заштита на Хрватска, патниците од Македонија, Босна, Србија и од Косово ќе мора да одат во 14-дневна самоизолација по пристигнувањето Хрватска, освен оние кои транзитираат […]

Кафулињата ќе служат гости и во внатрешниот дел, но не

Минатата недела на угостителскиот објект им беше прдолжено работното време до полноќ во работни денови и до 1 часот после полноќ за време на викенд.Протоколите кои беа донесени за работењето на терасите ќе важат и затворениот дел од локалите. Вработените во угостителскиот објект кои послужуваат задолжително носат заштитни маски и зачестено одржуваат  хигиена на раце, […]

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19. – Скопје 80– Куманово 6– Штип 1– Прилеп 3– Тетово 24– Струга 1– Велес 3– Охрид 5– Гостивар 4– Струмица 1– Крива Паланка 1– Кочани 1– Кичево 1– Ресен 4– Неготино 1 Починати се 8 лица, двајца пациенти од […]