fbpx

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19

 Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19.

 • Скопје 64
 • Куманово 8
 • Штип 6
 • Прилеп 3
 • Тетово 16
 • Струга 7
 • Велес 5
 • Битола 4
 • Охрид 5
 • Гостивар 9
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 1
 • Пробиштип 1
 • Кратово-1
 • Свети Николе 7
 • Кичево 4
 • Ресен 4

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти.

 • Скопје 56
 • Штип 7
 • Тетово 36
 • Велес 2
 • Битола 3
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 2
 • Струмица 1
 • Свети Николе 1
 • Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6932, бројката на оздравени пациенти е 2987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3611.

Share via
Copy link