fbpx

Tags : Корона

Во 16 градови во земјава, вклучително и Струмица, ќе се

Во 16 градови во земјава се формираат ковид-центри со цел да се подготви здравствениот систем за одговор на очекуваниот есенски бран на зараза со новиот коронавирус, а од друга страна да се компромитира редовното работење на болниците и здравјето на другите пациенти. Подготовките веќе се започнати, во петокот од Министерството за здравство одржале видео-состанок со […]

101 нов случај на ковид-19, пет лица починаа

Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19. – Скопје 36– Куманово 2– Штип 8– Тетово 4– Струга 10– Велес 2– Битола 2– Охрид 13– Гостивар 1– Крушево 1– Кочани 2– Пробиштип 1– Свети Николе 2– Ресен 6 Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти […]

Премиерот Спасовски и министерот Филипче во обиколка на новото крило

Претседателот на Владата Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче, денеска заедно со директорот на Јавната здравствена установа (ЈЗУ) „Општа болница“- Струмица, Наќе Гогов при посетата на болницата, извршија увид и обиколка на новото крило со вкупна површина од 6.000 м2, каде се сместени повеќе специјалистички амбуланти.Премиерот Спасовски,  истакнувајќи дека со доаѓањето на оваа Влада […]