fbpx

Tags : Здравство

101 нов случај на ковид-19, пет лица починаа

Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19. – Скопје 36– Куманово 2– Штип 8– Тетово 4– Струга 10– Велес 2– Битола 2– Охрид 13– Гостивар 1– Крушево 1– Кочани 2– Пробиштип 1– Свети Николе 2– Ресен 6 Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти […]

101 нов случај на ковид-19, пет лица починаа

Во последните 24 часа се направени 776 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на ковид-19. – Скопје 57– Куманово 13– Дебар 1– Штип 3– Тетово 19– Струга 1– Велес 1– Битола 2– Охрид 1– Гостивар 1– Ресен 2 Починати се 5 лица, еден од Скопје, двајца пациенти од Куманово, еден пациент од Струга и […]

Премиерот Спасовски и министерот Филипче во обиколка на новото крило

Претседателот на Владата Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче, денеска заедно со директорот на Јавната здравствена установа (ЈЗУ) „Општа болница“- Струмица, Наќе Гогов при посетата на болницата, извршија увид и обиколка на новото крило со вкупна површина од 6.000 м2, каде се сместени повеќе специјалистички амбуланти.Премиерот Спасовски,  истакнувајќи дека со доаѓањето на оваа Влада […]

Sticky

Наместо 15, повратот на ДДВ ќе биде 20 проценти за

Граѓаните кои ќе купуваат домашен производ, при скенирање на сметките за поврат на ДДВ наместо 15% отсега ќе добиваат 20%. Ова е утврдено со владина уредба донесена вера, во насока на поттикнување на купување на македонски производи во насока на ревитализирање на македонската економија. „Со поттикнување на потрошувачката на домашните производи и услуги им помагаме […]