fbpx

101 нов случај на ковид-19, пет лица починаа

 101 нов случај на ковид-19, пет лица починаа

Во последните 24 часа се направени 776 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на ковид-19.

– Скопје 57
– Куманово 13
– Дебар 1
– Штип 3
– Тетово 19
– Струга 1
– Велес 1
– Битола 2
– Охрид 1
– Гостивар 1
– Ресен 2

Починати се 5 лица, еден од Скопје, двајца пациенти од Куманово, еден пациент од Струга и еден од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 22 оздравени пациенти.

– Скопје 11
– Тетово 10
– Велес 1

Досега во земјата се направени вкупно 51.160 тестирања на ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5106, бројката на оздравени пациенти е 1926, на починати е 238, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2942.

Share via
Copy link