fbpx

Tags : Николовски

Николовски: 2024 е година на нови мерки во сточарството, 100

Интегрален текст од прес конференцијата на министерот Никловски Почитувани земјоделци, Владата ги усвои предложените годишни програми за работа на министерството за 2024 година. Уште еднаш на дело, како министерство и Влада, докажуваме дека, за нас, земјоделството е важен сектор, но и важна економска гранка за развој на домашната економија и одржлив развој во руралните средини. Водиме […]

Министерот Николовски и земјоделците зедно ќе бараат решение за откупната

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, по денешната средба со претставници на производителите на пролетна зелка од Струмичко, изјави дека заедно со земјоделците ќе бараат решение за откупната цена, која деновиве падна на 15 денари за килограм. Според Николовски, има откуп и пласман на пролетната зелка од Струмичко, а за незадолството на производителите […]

Николовски од Струмица: Околу 4 милиони денари ќе се исплатат

Околу 450 земјоделци во Струмица ќе добијат обештетување за штетите предизвикани врз земјоделските посеви од елементарните непогоди во 2017 и 2018 година, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, во рамки на денешната посета на Струмица. Министерот Николовски посочи дека Владата донесе одлука за исплата на штетите од елементарни непогоди што ги претрпеа […]

Николовски во Валандово: Северна Македонија ќе продoлжи да биде лидер

-Максималната искористеност на ИПАРД Програмите, ќе биде нашиот приоритет во следните две и пол години, посочи министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, при денешната посета на компанијата „Вардарец“ во валандовско Удово, којашто е еден од успешните кориснице на мерките од ИПАРД 2. Министерот Николовски, посочи дека во февруари се очекува Европската комисија да […]

Николовски: Јас и Заев се откажавме од средствата за патни

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски преку социјалните мрежи информираше дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажуваат од средствата за патните трошоци. ,,Укинувањето на патните трошоци за пратениците е изборно ветување на #СДСМ и наша програмска определба. За да дадеме пример, да бидеме оние од кои оваа иницијатива тргнува во пракса, вчера […]

Николоски од Струмица: Обновата значи инфраструктурен бум, силна економија, повисоки

Александар Николоски, потпретседател и носител на изборната единица 4 денеска на почетокот на изборната кампања од Струмица порача дека е време да се случат промените за да може народот да ја види разликата, потенцирајќи дека во тригодишниот мандат на власта на СДСМ, државата е национално опустошена и економски уназадена. „На првиот ден од кампањата кои […]