fbpx

Tags : постапка

Постапка против српски државјанин за насилство во Јосифово

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против државјанин на Република Србија осомничен за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопштија денеска од Обвинителството. Осомничениот, на 31 март во раните утрински часови, извршил грубо насилство врз едно лице во угостителски објект на бензинска пумпа во […]

Јавното обвинителство поведе постапка за тепачката во Струмица

По поднесена кривична пријава од СВР Струмица, денеска Основното јавно обвинителство Струмица отвори предмет против 22 лица-учесници во тепачката која се случи на 18 март 2021 година, соопштија денес од Јавното обвинителство. Од осомничените, 12 лица се пријавени за сторено кривично дело – Спречување на службено лице во вршење службено дејствие од член 382 , […]