fbpx

Tags : премиер

Поранешниот премиер Зоран Заев со семејството го оствари правото на

Поранешниот премиер Зоран Заев заедно со сопругата Зорица и синот Душко утрово го искористи своето право на глас на избирачкото место 1730/1. Инаку од регистрираните 49.649 избирачи, правото на глас во општина Струмица го искористиле само 4,67 отсто. На сите 83 избирачки места гласањето тече без никаков проблем и не се утврдени неправилности. Струмичани може […]

Премиерот Димитар Ковачевски го достави до Собранието предлогот за реконструкција

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски го достави до Собранието предлогот за реконструкција на Владата со следните кадровските решенија, соопштија денеска од Владата. За министер кој ќе раководи со Министерството за правда, предложен е Кренар Лога. За министер кој ќе раководи со Министерството за здравство, предложен е Фатмир Меџити. За министер кој […]

Премиерот Ковачевски: Нема криза со горивата, трговците да не ограничуваат

„Во Република Северна Македонија нема никаква криза со горива, со бензин, дизел и со други горива затоа што ние имаме непречено снабдување со нафтени деривати кое доминантно се одвива преку Грција“, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во емисијата „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ. „Во однос на она што се случуваше вчера сакам да упатам […]