fbpx

Tags : силување

Притвор за осомничен за силување дете во гевгелиско

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице со двојно македонско и холандско државјанство, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Силување на дете кое не наполнило 15 години од член 188 став 1 од Кривичниот законик, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Осомничениот, на 4 август, […]

Кривична за жител на Гевгелија за силување

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против Д.П.(24) од Гевгелија заради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „силување“, соопштија денеска од СВР Струмица. Пред два дена во викенд куќа во гевгелиско село, пријавениот физички нападнал 24-годишна девојка од Гевгелија, по што со закана со остар предмет извршил обљуба врз неа. Во текот на денот […]

Внук одбранил од силување жителка на Струмица

На 14.11.2020 во 01:40 часот на подрачје на Ново Село од полициски службеници од СВР Струмица бил лишен од слобода А.К.(28) од село Борисово поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело силување казниво по чл.186,став 5 од Кривичниот законик, соопштија попладнево од СВР Струмица. На 13.11.2020 околу 23:30 часот 67 годишна жителка на Струмица […]