fbpx

Tags : Србија

Приведен криумчар од Србија, пронајдени осум мигранти од Сирија

Денеска во 07:40 часот на бул.„Гевгелија“, поточно на излезот од Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ го лишиле од слобода К.В.(22) од Лесковац, Р.Србија, поради сомнение дека сторил кривично дело „криумчарење мигранти“, соопштија денеска од МВР. Тој управувал патничко возило „опел сигнум“, со српска национална ознака, кое учествувало […]

Приведен криумчар од Србија, пронајдени 28 мигранти

Вчера на автопатот Гевгелија – Скопје, полициски службеници од Полициска станица Гевгелија го лишиле од слобода К.А.(20) од Прешево, Република Србија, затоа што при преглед во товарно возило „фиат дукато“, со српски национални ознаки, кое го управувал, биле пронајдени 28 лица – мигранти, од кои 25 од Куба (20 полнолетни и 5 малолетни) и 3 […]

„Струмички шпагети“ и „Јин и Јанг“ на карневал во Бела

Карневалските групи „Струмички шпагети“ од СОУ „Видое Подгорец“ и „Јин и Јанг“ од СОУ „Никола Карев“ учествуваа на карневалот во Бела Црква, Србија, кој се одржува деновиве и еден од најстарите во оваа држава. Покрај нашите карневалисти на карневалот во Бела Црква учествуваа и карневалски групи од Црна Гора, Хрватска, Словенија и Србија.