fbpx

Tags : Свети петнаесет

Денеска и утре сите патишта водат кон Струмица

Денеска и утре сите патишта водат кон Струмица градот кој го празнува денот на своите Петнаесет свештеномаченици, кои своите животи ги дадоа за верата Христова, за Христос Небесниот Цар одбивајќи да му се поклонат на императорот Византиски Јулијан и неговата царска заповед да се одречат од Христос и да им принесат жртви на многубожечките богови […]

Посебен сообраќаен режим за празникот на градот-Свети петнаесет

Од Општина Струмица известуваат дека на ден 10.12.2023 (недела) и на ден 11.12.2023 (понеделник), заради чествувањето на Празникот на градот Св. Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, ќе бидат преземени мерки  за посебен режим на сообраќајот од страна на СВР Струмица, и тоа на улиците „Крушевска Република“, „5ти Ноември“, дел од улицата „Бетовенова“ и улицата „Славчо Стојменски“. Дополнително, […]

Одбележан патрониот празник на градот-Свети петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Во рамките на одбележувањето на Денот на заштитниците на градот „Свети 15 Тивериополски Свештеномаченици“ во големата сала на НУЦК „Антон Панов“, а со почитување на сите протоколи за заштита од Ковид – 19, денеска се одржа свечена седница на Советот на општина Струмица. За значењето на празникот зборуваше градоначалникот, Коста Јаневски. -За жал, деновиве изостануваат […]

Почнува одбележувањето на Денот на заштитниците на Струмица-Свети петнаесет

Со доделувањето на наградите по распишаниот литературен конкурс посветен на градот, денес во библиотеката „Благој Јанков Мучето“, почнува реализацијата на настаните со коишто ќе биде одбележан Денот на заштитниците на Струмица „Св. 15 Тивериополски свештеномаченици“. Вечерва во 19 часот во НУЦК „Антон Панов“ ќе биде отворена изложбата на фотографии и слики од Боро Арсовски. Одбележувањето […]