fbpx

Tags : вакцини

Денеска преку Ковакс механизмот ќе пристигнат 110.612 вакцини Фајзер

Денеска ќе пристигнат 110.612 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“, кои нашата земја ги купи преку Ковакс механизмот, соопштија од Владата. До крајот на годината, преку Ковакс механизмот е најавена испорака на уште 100.000 вакцини од производителот „Фајзер-Бионтек“. Пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај населението, а кои се препорачуваат за имунизација и на деца над […]

Важни информации за вакцините

За сите наши граѓани кои веќе ја примија првата доза на вакцината „Астра Зенека“ и за оние кои во следниот период ќе се вакцинираат, еве неколку важни информации за самата вакцина и процесот на создавање имунитет. -По примање на првата доза од вакцината, потребни се до три недели да се создаде имунитет. Ова значи дека […]