fbpx

Во Струмица 39 нови, 15 оздравени и без починати од Ковид-19

 Во Струмица 39 нови, 15 оздравени и без починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 6.006 тестирања, а регистрирани се 906 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 423• Тетово – 68• Куманово – 60• Прилеп – 12• Битола – 19• Велес – 16• Гостивар – 51• Кавадарци– 15• Охрид – 20• Штип – 19• Струмица – 39• Струга – 19• Кочани – 16• Кичево – 31• Гевгелија – 6• Неготино – 5• Свети Николе – 14• Ресен – 11• Радовиш – 16• Берово, Пробиштип и Богданци – по 4• Делчево – 5• Дебар – 9• Кратово – 7• Македонски Брод и Виница – по 3• Македонска Каменица и Крива Паланка – по 2• Валандово, Дојран и Пехчево – по 1.

Пријавени се 26 починати лица:

Скопје – 8, Тетово – 6, Струга – 3, Гостивар и Кичево – по 2, Прилеп, Дебар, Виница и Кратово, Охрид – по 1.

Регистрирани сe 343 оздравени пациенти од: • Скопје – 136• Куманово – 36• Тетово – 34• Гостивар – 43• Струмица и Кичево – по 15• Дебар – 13• Струга – 9• Кавадарци, Охрид, Штип и Битола – по 5• Прилеп, Кочани и Велес – по 4• Ресен, Радовиш и Крива Паланка – по 2• Гевгелија , Неготино, Демир Хисар и Крушево – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.164.177 тестирања за Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 177.399 бројката на оздравени пациенти е 156.650 , на починати е 5.964, а бројот на активни случаи изнесува 14.785

Share via
Copy link