fbpx

Возило со 17 мигранти удри во семафор во Струмица, 2 лица се повредени

 Возило со 17 мигранти удри во семафор во Струмица, 2 лица се повредени

На 20.08.2023 во 20.00 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на крстосница од улиците „Климент Охридски“ и „Братство Единство“ во Струмица, едно лице управувајќи патничко возило „фолксваген туарег“ изгубил контрола на возилото и удрил во семафор, по што возачот на возилото побегнал од местото.

Во моментот на несреќата во возилото се превезувале 17 лица мигранти од Сирија, од кои 6 малолетници и Н.Б.(45) од село Блаце, општина Чучер Сандево.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле сопатникот Н.Б. и уште едно лице мигрант, констатирани во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на Секторот за внатрешни работи Струмица.

Извор: СВР на МВР

Share via
Copy link