fbpx

Завршува обврската за зимска опрема во возилата

 Завршува обврската за зимска опрема во возилата

Денеска завршува обврската за поседување на зимска опрема во возилата. Обврската стапи на сила на 15 ноември минатата година.

Обврската е пропишана во член 361 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, каде во став 1 е наведено дека моторните возила и мобилните машини кога учествуваат во сообраќај на пат, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема.

Казните за непоседување зимска опрема изнесуваат 45 евра.

Од Автомотосојузот на Македонија информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози, а интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, пак, од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Share via
Copy link