fbpx

Кoста Костадинов: За три години ја извадивме државата од финансиски

Прес конференција на Костадин Костадинов, портпарол и кандидат за пратеник од СДСМ. СДСМ успеа за неполни три години да ја извади државата од финансискиот пустош во којшто беше оставена. Ја кренавме економијата во време кога се обезбедуваше слободата во општеството и кога се решаваа клучните стратешки прашања за државата. Кревавме економија додека градевме систем и […]

ДЕНЕС СЕ ПОТВРДЕНИ 120 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-5.Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени пациенти од: Скопје-17, Куманово-92, Штип-2, Прилеп-1, Тетово-4, Велес-1, Кичево-1, Ресен-5.Во […]

АХВ: Високите температури опасност од труење со храна и за

За да се елиминира можноста од труење со храна поради високите температури неопходно е да се направи правилен избор, набавка и транспорт на продуктите, советува Агенцијата за храна и ветеринарство и предупредува дека со порастот на температурите над 30 степени се зголемува опасноста од труење со храна, а тие можат да се одразат и на […]

МИЦКОСКИ: ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА ЌЕ ДОНЕСЕМЕ ТРИ НОВИ МУЛТИНАЦИОНАЛНИ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред струмичани вети дека веќе се договорени 3 крупни инвестиции кои во првите 100 дена на владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат отпочнати. Денеска драги струмичани, почитувани сограѓани ние дојдовме до она во кое што тогаш веруваме. И ако на некому му кажеше дека пред 30 месеци, денеска ние ќе зборуваме […]

Се проверуваат матичните броеви по приговорите за платежната картичка

Од Министерството за финансии велат дека е одговорено на сите прашања испратени по електронски пат во врска со платежната картичка од 3.000 денари од третиот сет на економските мерки за справување со корона-кризата. За домашните платежни картички биле испратени 50.000 мејлови, но од нив, како што велат од Финансии, близу половината, односно околу 20.000, биле […]

Од 73-тата седница на Владата: Престанува да важи забраната за

Владата на Република Северна Македонија на денешната 73-та седница донесе измени и дополнувања на Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри на среќа во обложувалница (трета фаза), измени и дополнувања на Протоколот за работа на угостителските објекти за сместување (хотели и други угостителски објекти за сместување). На оваа своја седница Владата […]

Денес се регистрирани 126 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во:– Скопје 66– Куманово 6– Штип 15– Прилеп 3– Тетово 19– Струга 2– Велес 2– Битола 1– Кавадарци 4– Гостивар 2– Пробиштип 2– Свети Николе 1– Ресен 3 Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово […]

Во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани

Во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на Ковид-19 во:– Скопје 66– Куманово 6– Штип 15– Прилеп 3– Тетово 19– Струга 2– Велес 2– Битола 1– Кавадарци 4– Гостивар 2– Пробиштип 2– Свети Николе 1– Ресен 3 Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово […]

СЈО веќе не постои, од денеска стапува на сила новиот

Престана да важи законот за Специјалното јавно обвинителство, и од денеска стапува на сила новиот Закон за Јавното обвинителство кој беше донесен пред самораспуштањето на парламентот. Тогаш двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ никако не успеваа да се договорат околу законот, но на крајот беше донесен со двотретинско мнозинство. Со нивиот Закон се гарантира […]

Моторциклист удрил во петгодишно девoјчe во Банско

Вчера во 20.30 часот било пријавено дека во село Банско, струмичко, моторцикл „хусун“, без регистарски ознаки, управуван од Ш.И.(29) од истото село удрил во девојче пешак на возраст од пет години од село Банско, соопштија од МВР Во незгодата со тешки телесни повреди се здобило девојчето, констатирани во Медицинскиот центар Струмица, каде било пренесено за […]