fbpx

Премиерот Спасовски и министерот Димитров за Преговарачката рамка за членство

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски во своето обраќање на прес-конференцијата по повод утврдената Преговарачка рамка за преговори со ЕУ, заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров, истакна дека со тоа е остварена успешно уште една многу важна етапа во процесот на пристапување на нашата земја за членство во Европската Унија.„Со […]

Утврдени 173 нови случаи на Ковид – 19, починаа 13

Во последните 24 часа регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1653 тестa. Скопје – 75Струга – 14Охрид – 10Куманово – 9Тетово – 9Штип – 8Гостивар – 7Дебар – 6Свети Николе – 6Прилеп – 6Кочани – 4Кичево – 3Ресен – 3Велес – 3Кавадарци – 3Гевгелија – 2Струмица – […]

Во пожар во отпад кај Струмица гореа стари возила

Во 10:57 часот на булувар „Климент Охридски“ со 3 против пожарни возила и 6 пожарникари ТППЕ-Струмица интервенираше на гаснење на отпад на стари автомобили, информираа струмичките пожарникари. Во 09:25 часот во атарот на село Дабиле, ТППЕ Струмица со 1 против пожарно возило и 3 пожарникари интервенираше на гаснење на запалена сува трева и ѓубре во […]

Вирусот премести четири избирачки места во Струмица

Четири избирачки места во општина Струмица ќе бидат преместени на други локации, бидејќи не ги исполнуваат условите според здравствените протоколи за изборите закажани на 15 јули, информира Томислав Андреев, претседател на Општинската изборна комисија. – Од вкупно 83 избирачки места во општина Струмица само четири не ги исполнуваат условите за гласање по протоколите за заштита […]

ДИК го затвори избирачкиот список, право на глас имаат 1,8

На изборите право на глас ќе имаат еден милион и 814 илјади граѓани. Државната изборна комисија денеска го затвори избирачкиот список во кого вообичаено се вклучуваат и лицата кои ќе наполнат 18 години до денот на изборите. Најмногу гласачи има во Куманово или над 93 илјади, а најмалку во општина Конче. Гласањето нема да се […]

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

Северна Македонија ќе мора да го преведе заедничкото европско право (acquis communautaire) на македонски пред официјалното зачленување во Европската Унија, пишува во Предлог-преговарачката рамка за земјава што денеска ја усвои Европската комисија, дознава „360 степени“ Во Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се користи за именување на јазикот […]

Започна изградба на улица во Василево во т.н Стаматска маала

Денес, општина Василево започна со градежни активности за изградба на улица во Василево во т.н Стаматска маала. Улицата е со должина од 255 метри и ширина од 3 метри и како што информираше градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев дел од улицата односно 196 метри ќе бидат со асфалт а остатокот односно 59 метри од […]

Општина Василево започна со изградба на детска градинка во с.Ангелци

Општина Василево,  со воведување во работа на фирмата изведувач, го официјализираше стартот на изградбата на детската градинка во с. Ангелци. Проектираниот капацитет на градинката е 55 деца, и истата комплетно треба да биде готова за 16 месеци.  Градоначалникот на општина Василево во изјавата дадена по тој повод вели: „Во општина Василево, во населеното место Ангелци  […]

Граѓаните од денес скенираат за три пати повеќе дневни награди

Од денес граѓаните скенираат сметки за три пати повеќе дневни награди од порано преку МојДДВ #МојаНаграда, односно од денес до крај на година секој ден ќе се доделуваат 30 награди по 1.000 денари.    Со цел да се поттикнат граѓаните да го дадат својот придонес во борбата против сивата економија, но и да се прилагоди #МојаНаграда […]

Ели Панова: Сите заедно да ја започнеме обновата на Македонија

Обраќање на Ели Панова, кандидат за пратеник од коалицијата „Обнова за Македонија“ Ајде сите заедно да ја започнеме обновата на Македонија.Да се обединиме околу Програмата на ВМРО-ДПМНЕ затоа што за нас дадениот збор е: гаранција за реализација. Сето она што сме го ветиле упорно и вредно ќе го реализираме. Зад нашиот ветен збор стои тим […]