fbpx

Двајца нови и 8 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца нови и 8 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 3.391 тестирања, а регистрирани се 593 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 272• Куманово и Прилеп – по 39• Битола – 38• Велес – 27• Кавадарци – 25• Кочани – 22• Крива Паланка – 21• Тетово – 20• Штип – 15• Кичево – 10• Неготино и Пробиштип – по 8• Кратово – 7• Радовиш и Делчево – по 6, Демир Хисар – 5• Берово и Валандово – по 4• Гостивар и Гевгелија – по 3• Струмица и Крушево – по 2• Охрид, Струга, Свети Николе, Ресен, Македонски Брод, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје (70г, 71г, 84г и 85г), по едно починато лице од Гостивар (77г), Кавадарци (81г), Прилеп (83г), Охрид (81г), Кочани (72г) и Штип (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени четири починати лица со датум на смрт од 22.10.2021 до 30.10.2021.Регистрирани се по едно починато лице од Свети Николе, Крива Паланка, Прилеп и Штип на возраст од 46 до 87 години,од кои две се починати во болнички услови ,а две се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 415 оздравени пациент од:

• Скопје – 253• Прилеп – 23• Куманово – 21• Велес – 19• Тетово – 12• Кочани – 11• Крива Паланка, Штип и Пробиштип – по 9• Кавадарци и Струмица – по 8• Свети Николе – 6• Богданци – 5• Битола и Радовиш – по 4• Неготино – 3• Гевгелија и Виница – по 2• Кратово, Делчево, Демир Хисар, Валандово, Гостивар , Ресен и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.390.369 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 203.298, бројот на оздравени пациенти е 189.264, на починати е 7.159, а бројот на активни случаи изнесува 6.875

959516 коментари5 споделувањаМи се допаѓаКоментирајСподели

Share via
Copy link