fbpx

Дванаесет новозаразени и двајца оздравени од коронавирус во Струмица

 Дванаесет новозаразени и двајца оздравени од коронавирус во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 274-Прилеп 55-Кавадарци 40-Куманово 24-Гевгелија 23-Неготино 20-Тетово и Велес по 18-Охрид 13-Струмица 12-Битола и Кочани по 10-Гостивар 9-Штип и Струга по 8-Крушево 7-Крива Паланка и Богданци по 5 -Валандово 4-Дебар и Виница по 3-Ресен, Делчево, Пробиштип, Кратово и Демир Капија по 2, Кичево, Демир Хисар и Берово по 1.

Починати се 13 лица, 6 пациенти од Скопје (64г, 66г, 72г, 74г, 77г и 89г), три од Прилеп (48г, 72г и 83г), и по еден смртен случај е пријавен од Штип (61г), Охрид (75г), Крива Паланка (83г) и Пробиштип (79г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 374 оздравени пациенти од:-Скопје 160-Охрид 59-Струга 24-Кавадарци 20-Прилеп 14-Тетово 12-Гевгелија и Велес по 9-Куманово 8-Ресен 7-Дебар 6-Битола, Штип и Радовиш по 5-Делчево 4-Неготино, Гостивар, Крива Паланка и Берово по 3-Струмица-2, Крушево, Валандово, Пробиштип, Кратово и Кичево по 2 – Кочани, Виница и Македонска Каменица по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 512.692 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.214, бројката на оздравени пациенти е 90.685, на починати е 3.111, а бројот на активни случаи изнесува 7.418.

Share via
Copy link