fbpx

Еден починат, 33 нови и 48 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 33 нови и 48 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирања, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 252 -Битола 80 -Куманово 64 -Прилеп 41-Велес 36 –Струмица 33 -Штип 28 -Тетово 27 -Гостивар, Кавадарци и Охрид по 26 -Кочани 23-Кичево и Гевгелија по 13 -Струга 12 -Свети Николе и Радовиш по 10 -Крива Паланка и Виница по 6 -Неготино 5-Валандово, Богданци, Крушево и Демир Хисар по 4 -Берово 3 -Ресен, Делчево и Пехчево по 2 -Дебар, Кратово, Македонски Брод и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 8 од Скопје (70г, 71г , 76г, 76г, 78г, 79г, 80г, 80г), 4 починати лица од Битола (58г, 64г, 79г и 84г), 3 од Куманово (48г, 74г и 68г), по 2 лица од Гевгелија (68г и 73г), Кавадарци (69г и 80г) и Кочани (71г и 73г) и по едно лице од Велес (76г), Струга (74г), Гостивар (61г), Дебар (78г), Кичево (66г), Охрид (71г), Прилеп (81г), Струмица (59г), Тетово (61г) и Штип (66г).

Регистрирани се 1.118 оздравени пациенти од:

-Скопје 519 -Битола 101 -Куманово 87 -Прилеп 65 -Велес 54 –Струмица 48 -Тетово 43 -Гевгелија 30-Кичево 26 -Штип 24-Кочани 21 -Дебар 15-Гостивар 14 -Свети Николе и Виница по 9 -Ресен и Радовиш по 8 -Берово 7-Дојран 6 -Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Кратово по 4-Македонски Брод 3-Валандово 2 -Охрид, Демир Капија и Пехчево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 695.267 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.995, бројката на оздравени пациенти е 124.828, на починати е 4.509, а бројот на активни случаи изнесува 18.658.

Share via
Copy link