fbpx

Двајца починати, без нови случаи и 22 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Двајца починати, без нови случаи и 22 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 841 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 81 -Тетово 15 -Куманово 13 -Прилеп 8 -Кавадарци 7-Македонски Брод 3-Штип 2 -Битола, Кочани, Кичево, Гевгелија, Неготино и Берово по 1.

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 14 од Скопје (46г, 46г , 54г, 56г, 69г, 70г ,77г, 79г, 79г,81г,87г, 87г, 87г, 89г), по 3 починати лица од Битола (72г,74г и 84г) и Куманово (62г,64г и 68г), по 2 лица од Прилеп (61г и 62г), Струмица (70г и 76г), Штип (58г, 72г) и Виница (68г и 70г), по едно лице од Велес (67г), Охрид(83г), Струга (75г), Гостивар (71г), Кочани (77г), Кичево (70г) и Неготино (69г).

Регистрирани се 900 оздравени пациенти од:

-Скопје 363 -Битола 62 -Куманово 54 -Прилеп 51 -Велес 46 -Охрид 44 -Кавадарци 40 -Струга 32 -Кочани и Гостивар по 23 –Струмица 22 -Тетово 16 -Штип 14 -Кичево и Гевгелија по 12 -Пробиштип 11 -Берово 9 -Неготино, Свети Николе и Крива Паланка по 7 -Ресен, Радовиш и Богданци по 6 -Делчево 5 -Македонски Брод, Виница, Кратово и Македонска Каменица по 4-Валандово 3 -Пехчево 2 -Крушево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 692.096 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.229, бројката на оздравени пациенти е 123.710, на починати е 4.478, а бројот на активни случаи изнесува 19.041.

Share via
Copy link