fbpx

Еден починат и 19 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат и 19 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2.825 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-1 од:

• Скопје – 5• Прилеп и Виница – по 2• Куманово – 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица:

по едно лице од Куманово (69г), Прилеп (78г), Тетово (77г), Гостивар (77г), Кочани (80г), Штип (69г) и Струмица (52г).

Регистрирани се 332 оздравени пациент од:

• Скопје – 101• Куманово – 45• Битола – 23• Прилеп и Струмица – по 19• Тетово – 16• Охрид – 15• Кичево – 12• Струга – 10• Виница – 9• Радовиш – 8• Гостивар – 7• Штип, Ресен и Делчево – по 6• Велес и Свети Николе – по 5• Кавадарци, Неготино и Гевгелија – по 4• Крушево – 3• Богданци – 2• Кочани, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 814.518 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.417, бројката на оздравени пациенти е 149.292, на починати е 5.455, а бројот на активни случаи изнесува 670

Share via
Copy link