fbpx

Еден починат, седум новозаразени и двајца оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, седум новозаразени и двајца оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 198-Куманово 28-Тетово 16-Прилеп 14-Гостивар 9-Штип 8-Битола 7-Велес 14-Охрид 12-Струмица 7-Кавадарци 19-Струга 7-Кочани 5-Кичево 8-Гевгелија 1-Неготино 2-Дебар 10-Ресен 4-Крива Паланка 4-Радовиш 3-Берово 3-Делчево 8-Пробиштип 6-Македонски Брод 2-Крушево 2-Македонска Каменица 1-Демир Капија 2.

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (82, 63, 75, 74 и 53г.), еден пациент од Битола (66г), од Струмица (70г.), Кавадрци (55г), еден пациент од Струга (77г), еден од Кочани (71г) и еден од Пехчево (71г.). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 206 оздравени пациенти од:

-Скопје 146-Куманово 4-Тетово 3-Прилеп 1-Гостивар 5-Штип 2-Битола 4-Велес 3-Струмица 2-Кавадарци 1-Кочани 12-Кичево 2-Гевгелија 1-Дебар 1-Радовиш 13-Делчево 1-Пробиштип 3-Македонска Каменица 2.

Досега во земјата се направени вкупно 434.568 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89392, бројката на оздравени пациенти е 73983, на починати е 2726, а бројот на активни случаи изнесува 12683.

Share via
Copy link