fbpx

Коронавирусот урнува рекорди, во Струмица 30 новозаразени

 Коронавирусот урнува рекорди, во Струмица 30 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 535 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 277-Куманово 17-Дебар 7-Штип 22-Прилеп 26-Тетово 18-Струга 8-Велес 10-Битола 13-Охрид 4-Кавадарци 4-Гостивар 5-Гевгелија 24-Струмица 30-Крива Паланка 2-Радовиш 6-Кочани 12-Пробиштип 3-Демир Хисар 2-Македонски Брод 1-Валандово 5-Виница 1-Делчево 1-Свети Николе 9-Кичево 15-Ресен 8-Неготино 5.

Во болнички услови починати се 6 лица, пациенти од Битола (66г), Куманово (57г), Прилеп (72г), Свети Николе (69г), Велес (67г) и Неготино (55г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти од:

– Скопје 68- Штип 4- Прилеп 14- Тетово 11- Струга 4- Велес 5- Битола 10- Охрид 2- Кавадарци 2- Гостивар 3- Гевгелија 5- Струмица 8– Кочани 14- Пробиштип 1- Берово 5- Виница 4- Делчево 2- Свети Николе 3- Кичево 1- Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 214.235 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22170, бројката на оздравени пациенти е 16758, на починати е 815, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4597.

Share via
Copy link