fbpx

Повторно повеќе оздравени од новозаразени, но и двајца починати од Ковид-19 во Струмица

 Повторно повеќе оздравени од новозаразени, но и двајца починати од Ковид-19 во Струмица

Во Струмица се регистрирани 13 новозаразени, 18 оздравени, но и двајца починати на 72 и 83 години.

Во последните 24 часа се направени 2347 тестирања, а регистрирани се 657 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 323-Куманово 23-Штип 8-Прилеп 38-Тетово 19-Струга 15-Велес 22-Битола 36-Охрид 28-Кавадарци 25-Гостивар 17-Гевгелија 6-Струмица 13-Крива Паланка 6-Радовиш 10 -Кочани 12-Пробиштип 4-Македонски Брод 4-Пехчево 1 -Берово 7-Валандово 5-Виница 2-Делчево 7-Кратово 1-Свети Николе 4-Кичево 5-Ресен 5-Неготино 11.

Починати се 31 лице, десет пациенти од Скопје (93, 79, 73, 76, 69, 40, 84, 70, 61, и 88г), тројца од Куманово (57, 74 и 81г), еден од Дебар (81г), пет од Прилеп (55, 58, 78, 70 и 56г), двајца од Тетово (59 и 81г), еден пациент од Струга (75г), еден од Охрид (47г), еден од Кавадарци (51г), тројца од Гостивар (60, 75 и 68г), двајца од Струмица (72 и 83г), еден од Крушево (76г) и еден пациент од Делчево (65г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 920 оздравени пациенти од:

-Скопје 349-Куманово 37-Дебар 8-Штип 29-Прилеп 70-Тетово 29-Струга 60-Велес 37-Битола 36-Охрид 28-Кавадарци 36-Гостивар 45-Гевгелија 5-Струмица 18-Крива Паланка 3-Радовиш 9-Крушево 1-Кочани 13-Пробиштип 4-Демир Хисар 1-Македонски Брод 3-Пехчево 4-Берово 9-Валандово 2-Виница 4-Делчево 24-Кратово 3-Свети Николе 10-Кичево 20-Ресен 9-Неготино 14Досега во земјата се направени вкупно 373.738 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 76251, бројката на оздравени пациенти е 52413, на починати е 2225, а бројот на активни случаи изнесува 21613

Share via
Copy link