fbpx

Продолжува црната ковид статистика во Струмица:двајца починати,31 нови и 34 оздравени

 Продолжува црната ковид статистика во Струмица:двајца починати,31 нови и 34 оздравени

Во последните 24 часа се направени 5.724 тестирањe, а регистрирани се 760 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 325• Куманово – 65• Тетово – 63• Гостивар – 37• Струмица – 31• Кичево – 28• Струга – 26• Охрид, Штип и Дебар – по 24• Кавадарци – 18• Велес – 17• Прилеп , Битола и Радовиш – по 9• Кочани – 8• Неготино и Делчево – по 5• Свети Николе, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица – по 4• Ресен и Берово – по 3• Крива Паланка, Виница, Богданци и Македонски Брод – по 2• Гевгелија, Валандово и Крушево – по 1.

Пријавени се 23 починати лица:

9 починати лица од Скопје (82г,81г,79г,71г,70г,60г,59г, 58г и 48г), по 2 починати лица од Куманово (77г и 67г), Прилеп (81г и 78г) ,Гостивар (74г и 65г) ,Струмица (83г и 68г) ,Кичево (73г и 71г) и Дебар (75г и 59г), и по едно починато лице од Тетово( 48г ) и Виница (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 644 оздравени пациенти од:

• Скопје – 219• Тетово – 94• Гостивар – 81• Куманово – 47• Струмица – 34• Кавадарци – 24• Дебар – 22• Кичево -21• Битола и Ресен – по 12• Велес – 10• Кочани – 9• Радовиш – 7• Прилеп ,Штип и Кратово – по 6• Неготино – 5• Гевгелија, Свети Николе, Берово и Виница – по 4• Валандаво ,Македонски Брод и Пехчево – по 2• Охрид, Струга,Крива Паланка , Делчево ,Богданци ,Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.169.901 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 178.159, бројката на оздравени пациенти е 157.294, на починати е 5.987, а бројот на активни случаи изнесува 14.878

Share via
Copy link