fbpx

Шест новозаразени од ковид-19 денес во Струмица

 Шест новозаразени од ковид-19 денес во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 50-Куманово 4-Дебар 2-Штип 2-Прилеп 9-Тетово 11-Велес 2-Битола 6-Кавадарци 6-Гостивар 3-Гевгелија 1-Струмица 6-Крива Паланка 3-Радовиш 1-Кочани 18-Берово 11-Валандово 1-Свети Николе 6-Кичево 5 -Неготино 1

Починати се 3 пациенти од Прилеп (62г), Кочани (87г) и Гостивар (64г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 65 оздравени пациенти од:-Скопје 15-Куманово 5-Штип 6-Прилеп 3-Тетово 3-Струга 2-Велес 1-Битола 4-Охрид 5-Кавадарци 1-Гостивар 6-Струмица 4-Крива Паланка 2-Радовиш 2-Кочани 6

Досега во земјата се направени вкупно 185.321 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17629, бројката на оздравени пациенти е 14581, на починати е 725, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2323.

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје…

Gepostet von Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë am Sonntag, 27. September 2020
Share via
Copy link