fbpx

Струмица секојдневно бележи црна ковид-статистика

 Струмица секојдневно бележи црна ковид-статистика

Во Струмица се регистрирани 33 новозаразени, еден починат и 19 оздравени.

Во последните 24 часа во државата се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 439-Куманово 56-Дебар 5-Штип 42-Прилеп 52-Тетово 58-Струга 29-Велес 27-Битола 73-Охрид 32-Кавадарци 51-Гостивар 68-Гевгелија 5-Струмица 33-Крива Паланка 15-Радовиш 5-Крушево 2-Кочани 23-Пробиштип 3-Демир Хисар 3-Македонски Брод 4-Пехчево 1-Берово 1-Валандово 1-Виница 2-Делчево 3-Кратово 2-Свети Николе 17-Кичево 16-Ресен 10-Неготино 22.

Починати се 30 лица, дванаесет пациенти од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68г), еден од Куманово (73г), тројца од Прилеп (73, 63 и 73г), еден од Тетово (62г), двајца од Струга (57 и 64г), двајца од Битола (62 и 67г), двајца од Гостивар (64 и 64г), еден пациент од Струмица (74г), еден од Радовиш (65г), еден од Крушево (80г), еден од Пробиштип (76г), еден од Берово (58г), еден од Ресен (66г) и еден пациент од Неготино (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 585 оздравени пациенти од:

-Скопје 168-Куманово 37-Штип 37-Прилеп 47-Тетово 10-Струга 20-Велес 32-Битола 42-Охрид 41-Кавадарци 15-Гевгелија 8-Струмица 19-Крива Паланка 4-Радовиш 4-Кочани 13-Пробиштип 5-Демир Хисар 2-Македонски Брод 5-Пехчево 2-Берово 4-Виница 10-Делчево 5-Кратово 3-Свети Николе 14-Кичево 21-Ресен 6-Неготино 11.

Досега во земјата се направени вкупно 344.085 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66330, бројката на оздравени пациенти е 42241, на починати е 1877, а бројот на активни случаи изнесува 22212.

Share via
Copy link