fbpx

Ковид статистика: 24 новозаразени, еден починат и 26 оздравени во Струмица

 Ковид статистика: 24 новозаразени, еден починат и 26 оздравени во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 398-Куманово 47-Дебар 11-Штип 46-Прилеп 59-Тетово 44-Струга 15-Велес 32-Битола 46-Охрид 28-Кавадарци 29-Гостивар 46-Гевгелија 22-Струмица 24-Крива Паланка 3-Радовиш 8-Крушево 1-Кочани 11-Пробиштип 4-Демир Хисар 1-Македонски Брод 3-Пехчево 2-Берово 15-Валандово 2-Виница 1-Делчево 26-Кратово 4-Свети Николе 8-Кичево 22-Ресен 11-Неготино 15.

Починати се 24 лица, дванаесет пациенти од Скопје (75, 64, 60, 71, 69, 79, 36, 35, 70, 61, 74, 80г), двајца од Куманово (62 и 77г), еден пациент од Струга (73г), еден од Велес (76г), тројца од Битола (60, 81 и 55г), еден од Охрид (63г), еден од Струмица (56г), еден од Крива Паланка (53г), еден од Кочани (42г) и еден пациент од Кичево (65г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 631 оздравени пациенти од:

-Скопје 264-Куманово 45-Штип 34-Прилеп 45-Велес 38-Битола 51-Кавадарци 18-Гевгелија 4-Струмица 26-Крива Паланка 3-Радовиш 3-Крушево 2-Кочани 9-Пробиштип 4-Демир Хисар 5-Македонски Брод 8-Валандово 3-Виница 3-Свети Николе 17-Кичево 30-Ресен 7-Неготино 12.

Досега во земјата се направени вкупно 347.080 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67311, бројката на оздравени пациенти е 42872, на починати е 1901, а бројот на активни случаи изнесува 22538.

Share via
Copy link