fbpx

Струмица со 4 нови и 15 оздравени од Ковид-19

 Струмица со 4 нови и 15 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 33 -Гостивар и Струмица по 4 -Прилеп, Битола, Кавадарци, Охрид и Кичево по 3 -Куманово 2 -Тетово, Велес, Кочани и Кратово по 1.

Пријавени се вкупно 14 починати лица:

6 од Скопје (58г,60г, 63г,72г , 82г, и 83г), 3 лица од Тетово (69г, 74г, 79г), 2 лица од Гостивар (62г и 77г) по едно лице од Куманово (60г), Кичево (74г) и Битола (68г).

Регистрирани се 245 оздравени пациенти од:

-Скопје 148 -Битола 17 –Струмица 15 -Виница 9-Кочани 8 -Кичево 7 -Прилеп, Тетово и Штип по 6 -Куманово 4 -Велес и Берово по 3 -Гостивар, Свети Николе, Делчево, Валандово и Пехчево по 2 -Ресен, Радовиш и Крушево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 756.480 тестирања на Ковид 19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.698, бројката на оздравени пациенти е 145.851, на починати е 5.211, а бројот на активни случаи изнесува 3.636.

Share via
Copy link