fbpx

Струмица со црна ковид статистика-36 новозаразени, нема оздравени

 Струмица со црна ковид статистика-36 новозаразени, нема оздравени

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 359 -Куманово и Охрид по 38 -Кавадарци, Струмица-36 и Неготино по 36 -Гевгелија 35 -Тетово и Прилеп по 34 -Гостивар 29-Битола 25 -Велес 24 -Крива Паланка 12 -Кочани и Крушево по 11 -Ресен 6 -Струга, Кичево и Валандово по 5 -Пробиштип и Богданци по 4 -Штип, Дебар, Берово и Демир Хисар по 3 -Делчево и Радовиш по 2 -Свети Николе, Виница, Кратово и Демир Капија по 1.

Починати се 5 лица, по 4 пациенти од Скопје (80г,74г,68г,65г) и 1 пациент од Штип (81г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 314 оздравени пациенти од:

-Скопје 135 -Кавадарци 61 -Прилеп 41 -Неготино 16 -Куманово 12 -Тетово 11 -Велес 7 -Гостивар и Кратово по 5 -Штип и Битола по 4 -Гевгелија 3 -Ресен и Пробиштип по 2 -Охрид, Кочани, Радовиш, Берово, Виница и Крушево по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 530.182 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 104.548, бројката на оздравени пациенти е 92.189, на починати е 3.156, а бројот на активни случаи изнесува 9.203.

Share via
Copy link