fbpx

Струмица со рекордни 36 новозаразени од Ковид-19, еден починат и 14 оздравени

 Струмица со рекордни 36 новозаразени од Ковид-19, еден починат и 14 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 249 -Куманово 12 -Штип 13 -Прилеп 25 -Тетово 16 -Струга 7 -Велес 7 -Битола 14 -Охрид 12 -Кавадарци 3 -Гостивар 12 -Гевгелија 2 –Струмица 36 -Крива Паланка 5 -Радовиш 7 -Кочани 6 -Пробиштип 1 -Берово 2 -Виница 3 -Делчево 2 -Свети Николе 4 -Кичево 6 -Ресен 1.

Починати се 9 лица, двајца пациенти од Скопје (72 и 62г), еден од Куманово (66г), двајца од Струга (58 и 65г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (83г), од Пробиштип (60г) и пациент од Свети Николе (65г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 194 оздравени пациенти од: -Скопје 77 -Куманово 15 -Штип 11 -Прилеп 7 -Тетово 11 -Струга 1 -Велес 1 -Битола 5 -Гостивар 12 -Гевгелија 2 –Струмица 14 -Радовиш 3 -Кочани 18 -Пробиштип 2 -Пехчево 1 -Берово 5 -Валандово 4-Виница 2 -Свети Николе 2 -Кичево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 211.790 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21636, бројката на оздравени пациенти е 16591, на починати е 809, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4236.

Share via
Copy link