fbpx

Tags : алкохол

Претпладнево струмичанец возел со 2,34 промили алкохол

Денеска околу 09:50 часот на регионален пат Струмица-село Банско, поточно во село Куклиш, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица запреле патничко возило “голф” со струмички регистерски ознаки, управувано од 48 годишен стумичанец, соопштија од СВР Струмица. При контрола над возачот извршена со алкомер “дрегер”, било утврдено дека возилото го управува со 2,34 промили […]

Во угостителски објект се точел алкохол на малолетници

На 31.07.2022 на подрачјето на СВР Струмица полициски службеници извршиле контрола во угостителски објекти, при што во еден од нив е констатирано присуство на малолетници после полноќ, како и кривично дело „точење алкохолни пијалаци на малолетници”, казниво по член 204 од Кривичниот законик, соопштија од МВР. Против прекршителите, правното, одговорното и вработеното лице ќе бидат […]