fbpx

Tags : цени

Битиќи: Осигурителните компании да го повлечат зголемувањето на цените за

Заменик- претседателот на Владата на Република Северна Македонија на својата официјална Фејсбук страница имаше реакција на едностраната одлука на осигурителните компании за менување на тарифата и зголемувањето на цените на задолжителната осигурителна полиса за регистрација на возила. „Згрозен сум од зголемувањето на сумата за задолжителна осигурителна полиса од страна на осигурителните компании. Ова може да […]

Влада: Цените на основните прехранбени производи, вода, негазирани и газирани

Владата на Република Северна Македонија, донесе Одлука за изменување на Одлуката за посебни услови за трговија на одделни стоки, определување на највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало, како и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Според денешната владина одлука, […]

Бензините се намалуваат за 6,50 денари, а дизелот за 9

Малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 6,45% во однос на одлуката од 10.03.2022 година.Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 6,50 денари/литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 9,00 денари/литар.Малопродажната цена на Мазутот М-1 […]

Владата ги „замрзна“ цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на големо и трговијата на мало. Со оваа одлука се определуваат највисоки цени во трговијата на големо и трговијата на мало на основните прехранбени производи, и тоа за: леб; шеќер; брашно – тип 400; сончогледово масло […]

Бензините поевтини за денар и половина, дизелот за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука цените на бензините од полноќ да се намалат за денар и половина, а дизелот за половина денар. Со новите цени малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 60 денари за литар, додека на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 62 денари за литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното […]