fbpx

Tags : црква

Почна изградбата на црквата „Свети Никола“ во село Црничино

Со заеднички заложби и напори, заедно со владиката Јаков, со помош на многу верници, успеваме заедно да започнеме со изградба на црквата ,,Св.Никола” во село Црничани, објави градоначалникот на Дојран, Анго Ангов. За првпат од постоењето на ова село, населението ќе добие нов и модерен црковен храм.Благодарност до сите кои несебично помагаат и даваат свој […]

Доизграден и опремен конакот на црквата „Свети Стефан“ во Конче

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион успешно ги заврши активностите за доизградба и опремување на конакот во Манастирската црква „Свети Стефан“ во општина Конче, во рамките на проектот „Збогатување на туристичката понуда на Југоисточниот плански регион“, информираа денеска од Центарот. Во текот на реализацијата на овој проект беа преземени градежни зафати со кои беше […]

Украдени пари од црквата во село Марвинци

Вчера во ОВР Валандово било пријавено дека ноќта помеѓу 13 и 14 ноември со употреба на сила и погоден алат било влезено во црквата „Св.Петка“ во село Марвинци и биле одземени пари од кабината за продажба на свеќи, соопштија денеска од СВР Струмица. Бил извршен увид и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Костадинов: Стаса добар абер, добри луѓе, подобар не може да

-Стаса добар абер, добри луѓе, подобар не може да биде. Народот наш македонски рекол:„Трпение, спасение“, или: „Кој чека ќе дочека“. Ако на овие изреки ја придодадеме и поговорка: „Добриот збор железни порти отвора“, тогаш во ова тројство од народни мудрости е собрана целата вистина за прекрасната вест која ги разгали срцата на сите македонски чеда, […]

Во Василево се тампонира улицата од црквата до училиштето

Денес, градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов изврши увид во текот на градежните активности на улицата во населеното место Василево, која се реконструира  на потегот од црквата Пресвета Богородица  до  ООУ „Гоце Делчев“ односно спојот со главната улица кај училиштето. Вкупната должина на делот кој ќе се асфалтира  изнесува 720 метри. Одводнувањето е решено со […]