fbpx

Tags : Економија

Инвестицијата од 360 милиони евра во „Иловица – Штука“ носи

(Комерцијална ПР објава)  Предрасуди и Стереотипи: Рударскиот комплекс ќе обезбеди економски интерес само за странскиот инвеститор и неколку домашни ,,платеници и профитери”(!?). ВИСТИНА: Несомнено, ова е најголема странска ,,гринфилд” инвестиција во нашата држава. Само во првите две години, односно првата фаза на изградба на рударскиот комплекс ќе се реализира почетна инвестиција од 340 МИЛИОНИ Евра. […]

НАЦИОНАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ИНВЕСТИЦИИ ВО КРИЗНИ ВРЕМИЊА

Наместо празни зборови и ветувања, со конкретни акции и дела за подобар живот – СЕГА и ВЕДНАШ! Колумна на д-р Живко Груевски Во актуелнава реалност, повеќе или помалку, целиот свет сè уште се соочува со последиците од пролонгираната пандемиска здравствена, економска, енергетска и инфлаторна криза. Ова со посебна жештина ги погоди пофрагилните економии во транзиција […]

„Македонската економија – да се биде или не“

Колумна на д-р Живко Груевски „… додека ги пишував овие редови, во главата упорно ми одѕвонуваа музичките акорди и безвременската порака од текстот на култниот евергрин отпеан од рок легендата Дадо Топиќ (1978) „Ја хоќу ЖИВОТ – Болји ЖИВОТ…“ Девастирачките економски и социјални последици од пандемиското „цунами“, само го мултиплицираа чувството на разочараност и бесперспективност, […]

Локална инвестиција од 350 милиони евра е од значење и

За да се подготви проект како Иловица – Штука, досега се инвестирани 50 милиони евра, а во првите две години за изградба се планирани 350 милиони евра. Тоа е од значење не само за локалната туку и за националната економија, рече д-р Живко Груевски, директор за комуникации во Еуромакс Ресоурцес на гостувањето во Утрински брифинг […]

Заев: Со новата македонска развојна економија платите, пензиите и финансиската

Прес-конференција на пртетседателот на СДСМ и носител на листата во ИЕ 4, Зоран Заев Почитувани граѓани, почитувани новинари, Пред три години Владата предводена од СДСМ се соочи со сериозни предизвици во економијата, кои од нас бараа умешност, ефикасност, но и храброст и решителност. Пред нас имавме клекната економија, огромни долгови направени за финансирање криминални тендери […]

Sticky

Наместо 15, повратот на ДДВ ќе биде 20 проценти за

Граѓаните кои ќе купуваат домашен производ, при скенирање на сметките за поврат на ДДВ наместо 15% отсега ќе добиваат 20%. Ова е утврдено со владина уредба донесена вера, во насока на поттикнување на купување на македонски производи во насока на ревитализирање на македонската економија. „Со поттикнување на потрошувачката на домашните производи и услуги им помагаме […]